Polskie Stronnictwo Ludowe w Wałbrzychu

Polskie Stronnictwo Ludowe w Wałbrzychu

poniedziałek, 11 lipca 2016

Dzień Pamięci Ofiar Banderowskiego Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II RP


W dniu wczorajszym w Legnicy kilkaset osób m.in. przedstawiciele samorządu wojewódzkiego i miejskiego, poczty sztandarowe formacji mundurowych oraz stowarzyszeń i związków kombatanckich, przedstawiciele organizacji społecznych, patriotycznych i kresowych, Kresowianie oraz ich potomkowie wzięło udział w uroczystościach w uroczystości upamiętniającej dzień ofiar banderowskiego ludobójstwa na Kresach Wschodnich II RP.


Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela gdzie okolicznościową homilię wygłosił ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Po mszy uczestnicy przemaszerowali z kościoła do Zamku Piastowskiego w Legnicy gidzie odbyły się oficjalne uroczystości 73 rocznicy Apogeum Ludobójstwa na Wołyniu oraz 72 rocznicy Ludobójstwa w Małopolsce Wschodniej.

Wśród zaproszonych gości obecni byli: m.in. Piotr Zimnicki- Prezes Zarządu Powiatowego PSL w Wałbrzychu, Jacek Cichura – Starosta Wałbrzyski, Andżelika Możdżanowska – Poseł na Sejm RP.
Szacuje się, że na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej mogło zginąć nawet 200 tys. Polaków. Dokładna liczba ofiar nie jest znana.

Uroczystość upamiętnienia ofiar Rzezi Wołyńskiej odbyła się w przeddzień rocznicy tzw. krwawej niedzieli, dniu pogromu dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach 11 lipca 1943 r. na Wołyniu. Tego dnia z rąk członków Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) zginęło w męczarniach ok. 11 tys. Polaków.

"Krwawa niedziela" była tematem konferencji, która była częścią obchodów Dnia Pamięci ofiar banderowskiego ludobójstwa na Kresach Wschodnich II RP w latach 1939-1947.

Organizatorem legnickich uroczystości był Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz